DİLMUN-TiLMUN YAHUT DEYLAM

ENKİ VE NİNHURSAG:SÜMER CENNET MİTİ

 

 

Kent kutsaldır….. Dilmun ülkesi kutsaldır. Sümer kutsaldır….. Dilmun ülkesi kutsaldır. Dilmun ülkesi kutsaldır, Dilmun ülkesi saftır, Dilmun ülkesi saftır, Dilmun ülkesi aydınlıktır.

 

 

 

O yalnız birisiyle Dilmun’da yattıktan sonra, - Enki karısıyla yattıktan sonra - yer, O yer saftır,  o yer aydınlıktır. O yalnız birisiyle Dilmun’da yattıktan sonra, -Enki Ninsikila’yla yattıktan sonra-yer, o yer saftır,  o yer aydınlıktır. Dilmun’da kuzgun gaklama sesleri çıkarmaz, Dar-kuşu, dar-kuşunun feryadını çıkarmaz. Aslan öldürmez,  Kurt kuzuyu kapmaz. Oğlakları kıskıvrak eden yabani köpek bilinmez. Tahıl-yutan domuz bilinmez. Dul kadın çatıya çimlendirilmiş arpa serer. Yukarıdaki kuşlar onu yemez. Güvercin boynunu bükmez. Gözü ağrıyan, “gözüm ağrıyor” demez. Başı ağrıyan, “başım ağrıyor” demez.

 

Yaşlı kadın, “Ben yaşlı bir kadınım,” demez. Yaşlı erkek, “Ben yaşlı bir erkeğim” demez. Kız yıkanmaz: akar sular kenti doldurmaz;  Irmağı geçen… demez.  Onun tarafında ağlayan dönüp durmaz; Şarkıcı ağıt yakmaz; Kentin yanında o hiç yas tutmaz.

 

 

Utu, gökyüzünde dikilen…  toprağın suyunu akıtan ağızdan topraktan ona tatlı su getirdi. Geniş sarnıçlarına su doldurur.  Onlardan [Ninsikilla’nın] kenti bol su içer, Dilmun onlardan taşan suları içer.

 

Onun acı su kaynağı tatlı su kaynağıdır şimdi. Onun ürün yüklü tarlaları ve çiftlikleri tahıl öbeklerine döner.Onun kenti ülkenin setidir şimdi,Dilmun ülkenin setidir. Şimdi Utu tarafından, bu gün, tam da böyle olmuştur.

 

 

Yalnız olan kişi, kurnaz kişi, ülkenin anası Nintu’nun önünde,Enki, kurnaz kişi, ülkenin anası Nintu’nun önünde,ersuyuyla hendekleri dolduran penisi var,meni seliyle sazlığı dolduran penisi var,kucağı örten soylu örtüyü yırtıp açan penisi var.

 

“Bataklıkta kimse yürümesin” dedi yüksek sesle.“Bataklıkta kimse yürümesin” dedi Enki.An’ın hayatı üzerine yemin etti.

 

 

Nintu, ülkenin anası, halis yağ gibi,halis yağ gibi,Kıymetli yağ gibi,Ninmu’yu doğurdu.

 

Enki şimdi de, dokuz günlük gebelikten sonra tanrıça Ninkurra’yı doğuran Ninmu’yu döllerNinmu ırmağın kıyısına çıkar.Enki bataklığın dışında yol alır, yol alır.Sukkal’ı İsimud’a şöyle der:“Güzel genç kızı öpeyim mi?Güzel Ninmu’yu öpeyim mi?Sukkal’ı İsumud onu yanıtlar:“Güzel genç kızı öp.Güzel Ninmu’yu öp.Kralım için kuvvetli bir rüzgar estireceğim.Kuvvetli bir rüzgar estireceğim.”

 

Enki tek başına kayığa ayak basar,Sonra onu kuru toprağa çeker.Onu alır, öper onu,Enki ersuyunu dölyatağına boşaltırl

 

O ersuyunu dölyatağına tutar, Enki’nin ersuyunu.Bir gün ona bir aydır, iki gün ona iki aydır,Dokuz gün ona dokuz aydır, Kadınlık ayıdır,Halis yağ gibi, halis yağ gibi, kıymetli yağ gibiNinmu halis yağ gibi, halis yağ gibi, kıymetli yağ gibi,Ninkurra’yı doğurdu.

 

 

Ninkurra ırmağın kıyısına çıkar,Enki bataklığın dışında yol alır,yıl alır.Sukkal’ı İsimud’a şöyle der:“Güzel genç kızı öpeyim mi?Güzel Ninkurra’yı öpeyim mi?Sukkal’ı İsimud onu yanıtlar:“Güzel genç kızı öp.Güzel Ninkurra’yı öp.Kralım için kuvvetli bir rüzgar estireceğim.Kuvvetli bir rüzgar estireceğim.”Enki tek başına kayığa ayak basar.Sonra onu kuru toprağa çeker.

 

Onu alır, öper onu.Enki ersuyunu dölyatağına boşaltır.

 

O ersuyunu dölyatağında tutar, Enki’nin ersuyunu.Bir gün ona bir aydır.İki gün ona iki aydır.Dokuz gün ona dokuz aydır. Kadınlık Ayıdır.Halis yağ gibi, halis yağ gibi, kıymetli yağ gibi.Ninkurra halis yağ gibi, halis yağ gibi, kıymetli yağ gibi.Şehvetli kadın Uttu’yu doğurdu.

 

 

İkinci bir defa suyla doldurarak,Hendekleri suyla doldurdu,Kanalları suyla doldurdu,Ekilmemiş toprakları suyla doldurdu.

 

Keyiflenen bahçıvanOnu kucaklar [ona şöyle der]:“Kimsin sen bahçemi [sulayan]?”

 

Enki bahçıvanı yanıtlar:“….[kırık dize][….’larındaki elmaları getir bana.][(?) Asmalarındaki üzümleri getir bana.]”…[(?) ’larındaki salatalıkları getirdi ona],….’larındaki elmaları getirdi ona,(?) Asmalarındaki üzümleri getirdi ona,Hepsini kucağına yığdı.

 

 

Enki - yüzünün rengi atmış-asayı kavradı,Uttu’ya doğru yola koyuldu.“Evinde ihtiyaçları olan[?]: Aç kapıyı!Aç kapıyı!“Sen- kimsin sen?”“Ben sana ödül olarak salatalık, elma ve üzüm verecek olan bahçıvanım.”Evinin kapısını açarken yüreği yerinden oynadı Uttu’nun.Enki Uttu’ya, şehvetli kadına [?],…[[?]’larındaki salatalıkları verdi,….’larındaki elmaları verdi,[?] asmalarındaki üzümleri verdi.Şehvetli kadın [?] Uttu kab’ına vurur,Ellerini çırpar.Enki Uttu’yu kaldırdı,Onu aldı, kucağına yattı,Gövdesini okşadı, sıvazladı,Onu aldı, kucağına yattı.Körpenin içine işledi, öptü onu.Enki ersuyunu dölyatağına boşalttı.O ersuyunu dölyatağında tuttu,Enki’nin ersuyunu,Baştan çıkarıcı kadın Uttu der ki: “Oh, güç [benim] gövdemde!”Der ki: “Oh güç içerde!Oh! Benim gücüm dışarıda!” 

 

Ninhursag ersuyunu onun gövdesinden sildi [?]. 

 

 

Enki bataklığın dışında yol alır, yol alır.Sukkal’ı , İsimud’a şöyle der:“Yazgılarını [henüz ] belirlemediğim [?] bitkilerden.Bu nedir tanrılar aşkına? Bu nedir tanrılar aşkına?”Sukka’ı İsumud onu yanıtlar:“Kralım, ağaç otudur,” der ona.Onu Enki için keser. O da yer.“Kralım bu bal-otudur,” der ona.Onu Enki için koparar.O da yer.“Kralım, bu yabani ottur,”der ona.Onu Enki için koparır. O da yer.“Kralım, bu yabani ottur,” der ona.Onu Enki için keser. O da yer.“Kralım, bu apasar-otudur,” der ona.Onu Enki için koparır. Oda yer.“Kralım, bu diken-otudur,”der ona.Onu Enki için keser, O da yer.“Kralım, bu kebere-otudur,” der ona.Onu Enki için koparır. O da yer.“Kralım, bu …-otudur,” der ona.Onu Enki için keser. O da yer.“Kralım, bu amharu-otudur,”der ona.Onu Enki için koparır. O da yer.

 

 

Ninhursag Enki’yi vulvasına oturtu:

 

“Kardeş, neren ağrıyor?”“Kafam ağrıyor.”“Abu’yu doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Çenem ağrıyor.”“Ninhulla’yı doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Ağzım ağrıyor.”“Ninkasi’yi doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Boğazım ağrıyor.”“Nazi’yi doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Kolum ağrıyor.”“Azimua’yı doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Kaburgam ağrıyor.”“Ninti’yi doğurdum senin için.”“Kardeş neren ağrıyor?”“Ag’ım ağrıyorl”“Enşag’ı doğurdum senin için.”

 

Doğurduğun küçükler için…Abu bitkilerin kralı olsun.Nintulla Magan’ın efendisi olsun.Ninsutu Ninazu’yla evlensin.Ninkasi arzuyu doyuran olsun.Nazi Nindara’yla evlensin.Ninti ayların kraliçesi olsun.Enşag, Dilmun’un efendisi olsun.Ey Enki Baba sana şükürler olsun!Search Engine Submission - AddMe